Részletek
A Transzperszonális Filozófiát Dr. Daubner Béla adja elő.
Az Egzisztenciális Pszichológia előadója Róza Zs. Ráchel klinikai szakpszichológus.
Az Integrál Elmélet előadója Márkus Tamás hangmérnök, integrál tanácsadó.
* * * * *
A transzperszonális filozófia és pszichológia megközelítéséhez elengedhetetlenül fontos néhány XX századi posztmodern korban kibontakozott nyugati pszichológiai iskola ismerete, valamint legalább egy keleti Nagy Hagyomány világ-, és emberképének megismerése. Az első előadásban Béla összefoglalja a nyugati pszichoterápia kezdeti lépéseit meghatározó Sigmund Freud, bécsi pszichiáter pszichológiáját.
A második előadáson Béla ismerteti a védikus bölcselet teremtés elméletét, amelynek ismerete nagyban támogatja a transzperszonális szemlélet erősödését.
A Transzperszonális Pszichológia a XX században C.G. Jung munkásságával indult. Béla két előadást is szentel Jung pszichológiájának bemuatatására, ennek első előadásában ismertetésre kerül a jungi személyiségmodell, az individuációs processzus, a jungi értelemben vett komplexus, kiemelve az énkomplexust. Szó lesz az archetipusokról, valamint az animusról, animáról is.
A Transzperszonális Pszichológia ötödik előadásában Béla folytatja C. G. Jung munkásságának ismertetését. Szó lesz a jungi alapfogalmakról: a kollektív tudattalanról, a szinkronicitásról, a numinózitásról, a jungi libidó fogalomról. Ebben az előadásban Béla személyes terápiás gyakorlatával kiegészítve mutatja be Jung aktív imaginációs technikáját.
A hatodik előadásban Béla ismerteti a pszichoterápia kereteit, a terapeuta személyiségének fontosságát. Kitér a boldogsághoz vezető út és a szenvedés kapcsolatára. Megkísérli bemutatni a megvilágosodott embert és a részvét fogalmát. Bemutatja, hogy a szenvedés az ego működésének következménye. Az előadó beszél a pszichoterápiás gyógyítás és a karma kapcsolatáról. A boldogság és az árnyék fontos kapcsolata is ismertetésre kerül. Az előadó megkísérli a Self (Atman) és az ego viszonyát mélységében ismertetni és bemutatni, hogyan reagál a Self saját tagadásán keresztül önmagára, és hogyan jön létre a megvilágosodás vagy felébredés.
A hetedik előadásban az előző részben elkezdett előadás második fele látható. Béla kitér az egylényegiség elvére. Szó lesz a racionális gondolkodás korlátairól, az emlékezésről mint pszichikus funkcióról és a kollektív emlékezés szerepéről. Béla ebben az előadásban beszél a mágiáról, a mágikus gyakorlatokról, a rítusokról.
A nyolcadik előadásban Béla Abraham Maslow, Roberto Assgioli és Ken Wilber gondolatait követve saját élettapasztalaival kiegészítve bemutatja az önmegvalósítás folyamatát, szól a tudatosság spirituális átalakulásban betöltött szerepéről.
A kilencedik, záró előadásban Béla Stanislav Grof munkásságát mutatja be saját pszichoterápiás tapasztalataival kiegészítve. Szó lesz a holotróp légzésről, a születés előtti és alatti állapotok Grof által kidolgozott pszichológiájáról, valamint a spirituális krízisről. Részletesen bemutatásra kerülnek a transzperszonális élmények és a spirituális út jellemzői.
* * * * *
Napról napra többen ismerik fel a világ haladó gondolkodói közül, hogy a XX. század végén egy alapvetően új világszemlélet bonakozott ki, amelyet az elméletalkotók az integrál jelzővel jellemeznek elsősorban. Az integrál elmélet miközben meghaladja az összes eddigi paradigmát, magába foglalja azokat. A legújabb személyiségfejlődés elméletek szerint a transzperszonális, tehát a személyiséget meghaladó tartományba ez az új, összegző, szintetizáló világlátás vezet át. Az integrál elmélet ismerete, illetve az integrál világlátással való azonosulás a transzcendálás elengedhetetlen feltétele. A drdaubnertanit.hu előadássorozata ezt az ismeretszerzést szeretné segíteni. Az előadássorozat követi az integrál elmélet öt fő elemét, ezek a felébredés, a felnövés, a megtisztulás, a megnyílvánulás és a típustanok.
Az első előadásban részletesen szó lesz az integrál szemlélet lényegéről, a megelőző világnézeteket bennfoglaló, azoktól való eltérésének jellemzőiről. Az integrál szemlélet megértését nagyban segíti az integrál világlátást közvetlenül megelőző, posztmodern korszellem ismerete. Ezért ennek a ma még kevéssé reprezentált gondolkodásmódnak az ismertetésére is sor kerül. Ken Wilber amerikai filozófus munkássága alapvetően meghatározta az integrál filozófia megszilárdulását. Az első, bevezető előadásban sor kerül Wilber alkotói szakaszainak ismertetésére is.
Az integrál elmélet öt fő alkotó eleme közül az első a felébredés. Az integrál elmélet ezt a fogalmat használja a spirituális ösvények leírására. Az integrál elméletalkotók több Nagy Hagyományt részletesen tanulmányozva olyan közös elemeket találtak, amelyek függetlenek a tanítások keletkezési idejétől és helyétől. Az összes tanítás a tudatállapotokkal kapcsolatos gyakorlatokról és élményekről ad részletes útmutatót. A második előadás a modern tudomány eredményeit is bennfoglaló ismertetést ad a tudatállapotokról és a gyakorlással megerősített tudatállapot szintekről.
A harmadik előadás a pszichológiai kibontakozás, a felnövés témáját tárgyalja. A felnövést a tudat struktúráinak tudományos kutatása alapján, egy százötvenéves tudományág, a fejlődéspszichológia eredményei alapján fedezzük fel napjainkban is. Az integrál elmélet többszáz fejlődésmodellt foglal magába, amelyeket fejlődésvonalaknak nevez. Az egyik legismertebb fejlődésvonal az értékrendek fejlődése, amelynek leíró elmélete a Spiráldinamika modellje. Clare Graves pszichológus professzor kutatásai alapján kidolgozott modellt mutatjuk be két előadásban.
A negyedik előadás folytatja a pszichológiai kibontakozás, a felnövés témáját. A Spiráldinamika modellje az értékrendek fejlődését írja le. Az ötödik szint ismertetésével folytatódik ez a videó. Az előadásban Bemutatjuk Jean Gebser világnézetek fejlődési valamint Susanne Cook-Greuter egófejlődési modelljét.
Az ötödik előadás Ken Wilber integrál elméletének filozófiai alapjait mutatja be. A holisztikus világnézeten alapuló szemlélet a négy kvadráns modell segítségével biztosítja az integrál értékrend keretrendszerét. Az előadásban szó lesz az AQAL modellről, a négy kvadráns modell, a szintek és a fejlődésvonalak integrációjáról is.
A hatodik előadásban, ami egy élő webinár felvétele, átismételjük az integrál elmélet négy kvadráns modelljét és kísérletet teszünk a koronavírus járvány aktuális eseményeinek vizsgálatára e modell segítségével.
A hetedik előadást a koronavírus járvány miatt ismét webinár felvételről adjuk közre. Bemutatjuk a négy kvadráns modell továbbfejlesztését, Ken Wilber Integrál Módszertani Pluralizmus elméletét. Szó lesz a holonok típusairól, amely témában az integrál szakmai világban heves viták zajlanak jelenleg is. Ismertetésre kerül az emberi tudatosság két dimenziós modellje, amelyet Ken Wilber és Dr. Alan Combs a 2000 évek elején közel egyidőben publikált. A Wilber-Combs mátrix az emberi tudatosság terét modellezi, a pszichológiai és a spirituális kibontakozás összefüggéseit írja le.
A nyolcadik előadást a koronavírus járvány miatt webinár felvételről adjuk közre. Az előadás az integrál elmélet tipustan részét mutatja be. Néhány régebbi tipustan bemutatása után részletesen szó lesz az enneagram misztikát és pszichológiát is magába foglaló tipológiai rendszeréről valamint patológiás folyamatképződés két jellemzőjéről, a fixációról és az allergiáról.
A kilencedik előadás egy konkrét példán az AQAL keretrendszer alkalmazását mutatja be. Egy szakdolgozat témája volt a szeretet, és a téma kidolgozása során újabb összefüggések tárultak fel. Olyan fogalmak kerültek új megvilágításba mint az intimitás és a szerelem. Ennek a munkának rövid ismertetése zárja az előadássorozatot.
* * * * *
Az egzisztenciális pszichológia és a humanisztikus irányzat, a harmadik nagy pszichoterápiás iskola elméletalkotói nagyban hozzájárultak a transzperszonális nyitás nyugati megjelenéséhez. Az egzisztenciális irányzat egyik jelentős képviselője Irwin D. Yalom, akinek munkássága, nézetei jelentős hatással vannak a pszichoterápiás gyakorlatra és több filozófiai munkákra. A halál és a halálfélelem minden filozófia egyik fontos tárgya, így az első előadás ennek a témának szenteli figyelmét.
Az első egzisztenciális dilemma az élet és a halál összefonódása. A második előadás nehéz témákat érint: szembesülés a halállal és következményei, a személyes változás. Ebben az előadásban szó lesz a halálszorongásról mint az emberi lét meghatározó tényezőjéről.
A filozófusok által megfogalmazott felismeréseknek nagy ereje van olyankor, amikor az embert szűnni nem akaró halálfélelem keríti hatalmába. A második alkalommal Epikurosz halállal kapcsolatos nézeteit is végigvettük, aki mélyen vallja, hogy a lélek halandó és a testtel együtt elenyészik. Ez a nézet szöges ellentétben áll a Tibeti Halottaskönyv mondanivalójával, miszerint létünk nem szűnik meg a halállal és a halálunk után is megy tovább az élet. Hogy mi fog történni, az a jelenlegi életünk minőségétől függ, amibe nagymértékben belejátszanak kapcsolataink is. A harmadik alkalom a Tibeti Halottaskönyv üzenetével és a halálszorongás leküzdésében oly fontos emberi kapcsolataink szerepével foglalkozik.